Nessebar oceniam jako jedno z najpiękniejszych miasteczek na wybrzeżu bułgarskim. Dzieli się ono na dwie części: Stare Miasto, położone na półwyspie oraz części nowożytnej, znajdującej się na stałym lądzie. Wysunięta w kierunku Morza Czarnego Starówka pięknie się w nim zatapia. Promenadą można obejść ją dookoła. Ta najstarsza część miasta jest otoczona murami obronnymi. Z lądem łączy ją jedynie wąska grobla.
Od naszego hotelu w Słonecznym Brzegu spacer do Starego Miasta trwał mniej więcej 30 minut. Można również skorzystać z turystycznej ciuchci, która kursuje ze Słonecznego Brzegu tuż pod bramę Starówki. Kolejna opcja to komunikacja miejska, ale z wózkiem w upalny dzień to zdecydowanie najmniej komfortowe rozwiązanie.

Większość czasu wolnego spędziliśmy właśnie w Nessebarze. Zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczornych miasto ma swój niepowtarzalny urok. Popołudniami i wieczorami było gwarno i tłoczno. Jeśli ktoś zamierza spokojnie pozwiedzać i porobić trochę fajnych zdjęć to godziny przedpołudniowe będą zdecydowanie najlepszą porą. Większość turystów w tym czasie jeszcze spała bądź wypoczywała na plaży. Z racji wyjazdu z niemowlakiem, na plażowaniu spędzaliśmy niewiele czasu, dlatego dużo przebywaliśmy właśnie w Nessebarze. W dniach, kiedy mieliśmy do dyspozycji wypożyczony samochód - wieczorami podjeżdżaliśmy autem. Z zaparkowaniem nie było problemu. Można dojechać do Starego Miasta i obok portu znajduje się duży parking.
Co warto zobaczyć?
Cała Starówka z uwagi na ogrom zabytków została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Starówka zachwyca swoim wyjątkowym klimatem, stare budynki, wąskie uliczki wyścielone kocimi łbami, śródziemnomorska roślinność, zapach świeżo gotowanych potraw z restauracji, a wszystko to w otoczeniu szumu morza i śpiewających mew sprawia, że Dużym atutem jest także spora ilość pięknie wkomponowanych restauracji w skaliste wybrzeże Starówki.
Starożytny Nessebar bywa nazywany również miastem 40 cerkwi. Wymienić tutaj należy cerkiew Chrystusa Pantokratora, cerkiew Bogurodzicy, Jana Chrzciciela, Archaniołów Michała i Gabriela, św. Stefana, św. Zofii oraz św. Apostołów, gdzie obecnie zachowała się tylko jedna nawa i część kolumnady.
W północnej części Starego Miasta zobaczyć można Ruiny Teatru Antycznego - pozostałości starożytnych fortyfikacji greckich. Zdjęcie co prawda zrobione zostało nocą, ale w ciągu dnia siedząc na widowi można podziwiać Morze Czarne.
Czytaj również: