poniedziałek, 5 marca 2018

Nocleg na lotnisku

W jakich sytuacjach zdecydować się na nocleg na lotnisku?
•  Kiedy mamy przesiadkę, przylatujemy wieczorem lub w nocy a następny lot jest np. o 6 rano, nie mamy sił na nocne włóczenie się po mieście ani ochoty wydawać pieniędzy na hotel.
• Nasz lot jest we wczesnych godzinach porannych a  lotnisko znacznie oddalone od miasta.


Obciach czy konieczność?
Wbrew pozorom noclegi na lotnisku są zjawiskiem dość częstym. Temat trochę kontrowersyjny, ale czasem spędzenie nocy na lotnisku to konieczność. Oczywiście komfort w podróży jest dość istotny, jednak są sytuacje, kiedy nie ma najmniejszego sensu płacić za dobę w hotelu tylko po to, aby wcześnie rano zrywać się w drogę. Wiele osób praktykuje takie koczowanie na lotnisku i nie ma w tym nic dziwnego. Zdarzało mi się również obserwować w takich sytuacjach rodziny z dzieciakami.
Oczywiście, ciężko o prawdziwy twardy sen, ale godzinne drzemki pozwolą, aby organizm odpoczął i się trochę zregenerował ;)

Na pewno jest to bezpieczniejsza opcja niż plątać się gdzieś po mieście do samego rana. Aby maksymalnie wydłużyć podróż często wybieram poranne loty a ostatnia noc dla zminimalizowania kosztów jest na lotnisku. 

Zanim podejmiesz decyzję o spędzeniu nocy na lotnisku koniecznie sprawdź!:
• Godziny otwarcia lotniska, ponieważ nie wszystkie czynne są całą dobę, a niektóre zamykane na noc. Może też się zdarzyć, że np. tylko hala przylotów jest otwarta w nocy, wówczas trzeba się tam przenieść.
• Poszukaj informacji o danym lotnisku i jego ewentualnym przystosowaniu do bezpiecznego i wygodnego nocowania, poczytaj opinie, czy ochrona jest przychylna itp.

Kilka porad aby noc spędzona na lotnisku nie była udręką czy koszmarem:
• Nie odkładaj przyjazdu na ostatnią chwilę. Wszystkie lepsze miejsca mogą już być pozajmowane, lub zostanie jedynie kawałek podłogi….
• Znajdź dla siebie miejsce z najwygodniejszymi fotelami (krzesłami). Im mniejsze lotniska, tym trudniej o wygodny kąt. Najlepiej zająć miejsce nie tylko komfortowe, ale tez blisko kamer, ochrony, czy ludzi z uwagi na bezpieczeństwo. 
• Zadbaj o bezpieczeństwo. Pochowaj cenne przedmioty typu dokumenty, portfel telefon w wewnętrzne kieszenie. Wszystkie ważne rzeczy trzymamy zawsze przy sobie – nigdy w bagażu!
• Najlepiej jednak spać „na zmianę”, aby jedna osoba mogła mieć oko na to, co dzieje się dookoła. 
• Miej zapas jedzenia i wody. Warto zaopatrzyć się wcześniej w owoce i inne przekąski, oraz zakupić sobie coś do zjedzenia na śniadanie. 
• Dmuchana poduszka rogal – niezawodny w takich sytuacjach, jak i do spania w samolocie. 
•  Coś do okrycia bluza, kurtka, ciepłe skarpety mogą się też przydać bez względu na porę roku. 
• Podstawowe środki higieny, w każdych warunkach w łazience można się odświeżyć a niektóre większe lotniska dysponują prysznicami.
• W razie trudności ze spaniem dobrze mieć pod ręką książkę, muzykę lub "zabić czas" korzystając z WiFi. 
• Budzik? Można ustawić, ale nigdy nie zasnęłam na tyle, aby nie słyszeć porannego gwaru i hałasu. 

Do tej pory zdarzyło mi się nocować na lotniskach: Rzym (Ciampino), Mediolan (Bergamo), Malmo - Sturup i Korfu. Z wymienionych zdecydowanie najlepiej wspominam nocleg na Korfu. Na lotnisko doszliśmy pieszo z miasta około północy, dużo pasażerów ale też bardzo dużo przestrzeni. Najgorzej zdecydowanie w Mediolanie, gdzie było bardzo zimno, nie było dla nas miejsc siedzących (została jedynie podłoga) i przeganiająca co chwila pani sprzątająca. Z kolei w Malmo miała miejsce ewakuacja pasażerów z lotniska. Był to jak się okazało fałszywy alarm (ktoś pozostawił bagaż bez opieki) i po niedługim czasie pozwolono wszystkim ponownie wejść do środka. Na szczęście, bo perspektywa nocy spędzonej na zewnątrz nie napawała wówczas optymizmem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz