niedziela, 11 lutego 2018

Zanim kupisz bilet lotniczy!

Czyli co należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed wyborem destynacji oraz jak przygotować się do podróży?



1. Sprawdź ważność dokumentów tożsamości, jeśli podróżujemy na ternie Unii Europejskiej wystarczy nam sam dowód osobisty, natomiast w niektórych krajach paszport musi być ważny min. pół roku od dnia zakończenia podróży!

2. Jaka jest lokalna waluta, jej aktualny kurs, ewentualnie czy są honorowane inne waluty, należy pamiętać, że nie każdą możemy nabyć w Polsce. Zatem sprawdźmy czy korzystniej do danego kraju zabrać ze sobą euro czy dolary amerykańskie.

3. Zrób kosztorys podróży, oszacuj wszystkie wydatki od początku do końca. Uwzględnij: bilet lotniczy, wizę (o ile jest wymagana - czy można ją otrzymać od ręki na lotnisku, czy należy kupić wyłącznie online, jakie są procedury i ile trwa jej wyrobienie), podatek turystyczny, hotel, transfery, komunikacja lokalna, taksówki, ubezpieczenie, jedzenie na mieście (restauracje, bary, kawiarnie), ceny w sklepach podstawowych produktów jak chociażby woda, bilety wstępu do wybranych atrakcji turystycznych. Wszystko to będzie też bardzo pomocne aby zorientować się ile możemy wydać na miejscu.

4. Zobacz gdzie położone jest lotnisko, na które przylatujemy. Jak daleko oddalone od miasta, jaki jest czas i koszt transferu. Bywa, że lotniska położone są ok. 100 km od miasta a przejazd w jedną stronę może kosztować więcej niż bilet lotniczy ;)

5. Zapoznaj się z mapą miasta, jak zlokalizowany jest hotel względem centrum, dworca, a zwłaszcza miejsca, gdzie wysiądziemy z autobusu, który przywiezie nas z lotniska – bo nie zawsze jest to dworzec główny. Dobrze jest też wcześniej sprawdzić jak dostaniemy się do hotelu – czy przejdziemy pieszo, czy będziemy potrzebować podjechać autobusem, tramwajem czy metrem. Jeśli tego nie zrobimy, pozostanie nam mapa lub metoda „koniec języka za przewodnika” ;)

6. Zorientuj się czy wybrana pora roku jest odpowiednia aby odwiedzić dane miejsce, jakie są temperatury powietrza w dzień i w nocy, temperatura wody jeśli zamierzamy się kąpać, liczba godzin słonecznych w ciągu dnia i co bardzo istotne – opady (abyśmy nie polecieli na wymarzony i długo wyczekiwany urlop w okresie największej pory deszczowej).

7. Miej świadomość miejsca, które chcesz odwiedzić. Zwróć uwagę na religię, kulturę, tradycje i zwyczaje.

8. Nie zapomnij o zakupie ubezpieczenia turystycznego! Warto wybrać rozszerzenie o sporty extremalne jeśli mamy zamiar np. latać na paralotni, jeździć na nartach czy wspinać się wysoko w górach. Jeśli chorujemy przewlekle również należy o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego wariantu polisy.

9. Zrób szczegółowy plan podróży na każdy dzień - wylicz potrzebny czas na wszystkie przesiadki, transfery, aby wiedzieć o której godzinie możesz być w hotelu, i w drugą  stronę. O której godzinie najlepiej wyjechać na lotnisko aby zdążyć się spokojnie odprawić? Zaplanuj także jak chcesz spędzić czas na miejscu, najlepiej dzień po dniu. Zdecyduj, czy lecisz tylko poplażować i odpocząć, zwiedzać a może i jedno i drugie.

10. Upewnij się, czy nie są wymagane obowiązkowe szczepienia (dotyczy w zasadzie niektórych krajów afrykańskich), ale warto wiedzieć, że mogą być konieczne. 

11. Upewnij się, że w dniu twojego wylotu i przylotu nie przypada na miejscu żadne święto. W niektórych krajach nie jeździ w tych dniach komunikacja miejska, sklepy i restauracje mogą być nieczynne. Dla przykładu w Izraelu w (Szabat) możliwe jest zakwaterowanie dopiero po zachodzie słońca w sobotę.

12. Sprawdź rodzaje gniazdek i wtyczek elektrycznych, oczywiście zawsze na miejscu można kupić przejściówkę, ale zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu a przede wszystkim jakże cennego czasu. Poza tym na miejscu są przeważnie dużo droższe.

13. Aby uniknąć kosztów w postaci wysokiej faktury za abonament telefoniczny najlepiej wyłącz transfer danych. Na miejscu zawsze korzystam z Wi-Fi, zazwyczaj jest bezpłatne w większości hoteli a także w restauracjach.

14. Nie zapomnij wydrukować i zabrać ze sobą wszystkich dokumentów: kart pokładowych, polisy ubezpieczeniowej, rezerwacji w hotelach, i wszystkich innych dokonanych wcześniej rezerwacji czy już zakupionych wcześniej biletów.

15. Na koniec – pamiętaj aby być na lotnisku 2 godziny przed planowaną godziną wylotu! 

Nie wszędzie, ale w większości miejsc na szczęście można płacić kartą kredytową. Jeśli jednak jej nie posiadasz lub twój bank pobiera wysokie prowizje za wypłaty gotówki za granicą zawsze warto zabrać ze sobą trochę więcej pieniędzy, bo nigdy do końca nie wiadomo czy nie pojawi się  dodatkowy, nieplanowany wydatek np. przejazd okaże się droższy, lub zadecydujesz się na jakąś dodatkową rozrywkę w postaci sportów wodnych.

Z doświadczenia wiem, że nigdy w 100% nie da się zrealizować wyznaczonego planu, ale jak pokrywa się w 90% to jestem zadowolona. Zawsze mogą się wydarzyć sytuacje niezależne od nas, których nie będziemy w stanie przewidzieć. Dlatego trzeba być elastycznym, nie panikować i mieć w głowie jakiś plan B.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem "na własną rękę ;)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz