poniedziałek, 20 maja 2019

Majorka na "własną rękę"

Kolejny przykład jak łatwo i tanio można zaplanować tygodniowy wypad do Hiszpanii. Majorka to największa wyspa Balearów. Jest to znakomita destynacja dla spragnionych ciepłego morza, kąpieli słonecznych, pięknych plaż, nocnych rozrywek oraz niezapomnianych krajobrazów. 






Kiedy lecieć na Majorkę?
Najcieplej będzie oczywiście w lipcu i sierpniu. Wtedy również spotkamy najwięcej turystów a sezon kwitnie w pełni. Optymalny będzie również wrzesień, kiedy morze jest nagrzane przez całe lato, a temperatury powietrza całkiem przyjemne. Dodam, że w połowie października pogoda również pozwalała na kąpiele w morzu, leżakowanie na słońcu a przy tym nie było upałów, co z kolei sprzyjało zwiedzaniu. Jesienią trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia zachmurzenia i opadów. Podczas tygodniowego pobytu tylko 2 dni były pochmurne, ale bez deszczu. Miesiące wiosenne to dobry okres dla osób, które bardziej nastawiają się na zwiedzanie niż plażowanie. 


Jak dostać się z Polski na Majorkę?
Port lotniczy na wyspie oddalony jest o ok. 8 km od stolicy Palma de Mallorca, w południowej części Majorki. Najtaniej dolecimy linią Ryanair z Krakowa, Warszawy (Modlin) oraz Wrocławia.

Jeśli planujemy zatrzymać się w południowej części wyspy w pobliżu stolicy to transfer z portu lotniczego zajmie kilkanaście minut. Z lotniska kursują autobusy miejskie oraz taksówki. Koszt przejazdu komunikacją miejską to ok. 2 euro. Na lotnisko prowadzi autostrada i mimo niedużej odległości od miejscowości Can Pastilla nie ma możliwości dojścia pieszo.


Zakwaterowanie
Większość obiektów na wyspie to apartamenty oraz hotele typu blok - basen, wysokie budynki z małym basenem, ciasno ułożone obok siebie. Nie są to hotele, do których się jedzie aby spędzać w nich czas, bo najzwyczajniej nie ma tam co robić. W dodatku sąsiedztwo wysokich budynków sprawia, że przez sporą część dnia teren basenu jest zacieniony. Decydując się na taki hotel warto poprosić o możliwie jak najwyższe piętro ze względu na panoramę. Podczas tygodniowego pobytu spaliśmy w dwóch obiektach: Pinero Tal w El Arenal oraz Amfora Beach w Can Pastilla. Oba lata świetności mają już za sobą, nie mniej jednak dla niewymagającego klienta są odpowiednie. Posiłki również bardzo smaczne i było w czym wybierać. 


El Arenal to głośna i imprezowa miejscowość. Wzdłuż długiej promenady ciągną się dyskoteki, cluby, restauracje, bary. Nawet po sezonie są miejsca, gdzie bawić się można do białego rana. Ponadto w miejscowości jest wszystko, czego turysta potrzebuje, piękna, długa, piaszczysta plaża, promenada, sklepy, kantory, wypożyczalnie samochodów czy rowerów. Z uwagi na położenie jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania wyspy. Ponadto mamy blisko do stolicy i do lotniska. Nie polecam regionu dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, chcących wypoczywać z dala od miejskiego hałasu. Wówczas lepiej wybrać hotel we wschodniej części wyspy.  




Co jeść?
O tym co należy spróbować będąc w Hiszpanii znajdziecie w oddzielnym poście w linku poniżej:



Co warto zobaczyć?
Moim zdaniem, głównym atutem Majorki są walory przyrodnicze. Wyspa nie jest duża, przejazd z południowego końca na północ zajmuje około godziny. Jednak na szczegółowe zwiedzanie potrzeba już o wiele więcej czasu. Najlepszą formą przemieszczania się będzie wypożyczenie samochodu lub skutera. 

Cap de Formentor - mój zdecydowany faworyt, to najbardziej na północ wysunięty obszar wyspy. Miejsce bardzo urokliwe, do którego prowadzą, wąskie, kręte drogi. Na samym końcu znajduje się latarnia, w której mieści się kawiarenka. Przylądek zapewnia bajeczne widoki, których nie sposób zapomnieć. 








Marineland znajduje się niedaleko miejscowości Palma Nova. To nie tylko delfinarium. Zobaczymy tutaj około 450 gatunków zwierząt. Organizowane są m. in. występy papug. Miejsce to powinno w szczególności przypaść do gustu dzieciom. Szczegóły dla zainteresowanych dotyczące biletów, atrakcji itp. w linku Marineland - info.


W północnej części polecić mogę dwie turystyczne miejscowości: Alcudia i Can Picafort. Również doskonałe jako baza wypadowa do zwiedzania wyspy, ponadto bardzo blisko stąd do wspomnianego wcześniej Przylądka Formentor. Zwiedzając wyspę samochodem warto także zatrzymać się w malowniczych zakątkach Majorki, które nie są oblegane przez turystów. 





We wschodniej części Majorki najpopularniejsze miejscowości to Cala Millor, Cala d'Or czy Porto Cristo, z czego odwiedziliśmy tylko tę ostatnią. W pobliżu znajdują się smocze jaskinie - groty skalne z największym podziemnym jeziorem na świecie. Z kolei w zachodniej części wyspy można odwiedzić miasteczko Valldemossa, w której niegdyś mieszkał i tworzył Fryderyk Chopin.  


Palma de Mallorca - stolica wyspy. Zwiedzanie tego pięknego miasta zostawiliśmy na sam koniec. Z Can Pastilla dojechaliśmy lokalnym autobusem zaledwie w kilkanaście minut. Uwagę turystów w stolicy zwraca niewątpliwie Katedra La Seu, usytuowana przy samym wybrzeżu. Stanowi ona niewątpliwie wizytówkę stolicy. Wzniesiona w stylu gotyckim, zaliczana jest do jednej z największych w Europie. Również na otoczenie świątyni należy zwrócić uwagę. Sąsiaduje ona z pięknym parkiem El Parkque del Mar, w którym znajduję się staw z fontanną. Jest to bardzo przyjemne miejsce na  odpoczynek w bliskim sąsiedztwie morza. Spacerując wąskimi uliczkami miasta dojdziemy do placu Placa Major, znajdującego się w centralnej części miasta. 







Więcej zdjęć znajdziecie w linku poniżej: 


Będąc na Majorce w październiku wybraliśmy się na organizowany w El Arenal słynny Oktoberfest - czyli święto piwa. Świetna zabawa i wyjątkowy klimat imprezy sprawiły, że Oktoberfest nie odbiegał niczym od tych organizowanych w Niemczech ;) 




Podsumowując, był to bardzo udany wypad w budżecie do 1500 zł/ osobę. W cenie zawarte dosłownie wszystko, począwszy od taksówki na Balice, po drobiazgi wydane na miejscu. 








2 komentarze:

  1. www.gdziewpolscenaweekend.pl18 lipca 2019 11:53

    Przyznam szczerze nie sądziłam że Majorka to takie piękne krajobrazy, nie brałam jej pod uwagę, na pewno inaczej na nią teraz spojrzę

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję, na mnie wyspa zrobiła ogromne wrażenie pod kątem walorów przyrodniczych ;)

    OdpowiedzUsuń