wtorek, 20 listopada 2018

Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa w listopadzie

Kiedy lecieć na Teneryfę? 

Wyspy Kanaryjskie to kierunek całoroczny. Można spędzić tam zarówno udane wakacje, jak i wybrać się w okresie zimowym w poszukiwaniu ciepła i słońca. Poza sezonem niewątpliwie będą znacznie niższe ceny a kurorty turystyczne mniej tłoczne. Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną z Wysp Kanaryjskich. 




Jak najtaniej dolecieć na Teneryfę?

Na Teneryfie mamy dwa lotniska: Tenerife Sur i Tenerife Norte. Większość samolotów międzynarodowych, w tym tanie linie z Polski lądują w południowej części wyspy na Tenerife Sur (Reina Sofia). 

Najtańsze bezpośrednie loty z Polski to:
Ryanair z Krakowa, Poznania i Wrocławia
Ryanair z Krakowa i Warszawy (Modlin)
Wizz Air z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy (Chopin)


Transfer z lotniska
Lokalne autobusy
Z lotniska odjeżdżają autobusy (111, 343, 450), którymi można dostać się w kierunku  Costa Adeje. Odjazdy w ciągu dnia są średnio co pół godziny. Podróż zajmuje do 30 minut. Bilety do nabycia u kierowcy za ok. 3 euro. W nocy kursuje linia 711. 

Taxi
Przy wyjściu z lotniska znajduje się postój taksówek. Koszt dojazdu w okolice Costa Adeje nie powinien przekroczyć 30 euro.

Samochód
Jeśli planujemy zwiedzić wyspę na własną rękę korzystając z wynajętego samochodu, warto wynająć go już na lotnisku, oszczędzając tym samym na kosztach transferu do hotelu, jak i na czasie.




Jak poruszać się po wyspie?

Najprościej będzie wypożyczyć samochód. Wynajem kosztuje ok. 40 euro/ dzień, oczywiście cena jest zależna od klasy auta oraz sezonu. Wyspę można objechać w jeden dzień, natomiast dogłębne zwiedzanie zajmie znacznie dłużej. Komunikacja międzymiastowa na wyspie również funkcjonuje. Wyszukiwarkę połączeń znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika: Autobusy Titsa - rozkład jazdy. Jeśli chodzi tę formę przemieszczania się  – korzystaliśmy tylko na trasie lotnisko – hotel. Biorąc pod uwagę atrakcje takie jak Wąwóz Masca czy wulkan Teide, zdecydowanie lepiej i wygodniej wybrać się samochodem, niż być uzależnionym od czasu odjazdu autobusów.  



W której części Teneryfy wybrać nocleg?

Kluczową rolę klimatyczną na Teneryfie odgrywa wulkan Teide, położony w  środkowej części wyspy. Tworzy on barierę dla chmur nadciągających z północy, dlatego decydując się na urlop warto zatrzymać się jej w południowej lub zachodniej części, która jest generalnie cieplejsza, bardziej słoneczna i występuje tam mniej dni deszczowych niż na północy. Północ za to jest zdecydowanie bardziej zielona.

Dlatego wybierając miejsce, gdzie się zatrzymamy polecam południową część wyspy, w szczególności turystyczne miejscowości jak: Los Cristianos, Costa Adeje, Playa de Las Americas lub na zachodzie Puerto de Santiago. Plaże, promenada, restauracje, dyskoteki - to wszystko znajdą tam imprezowicze, szukający odpowiedniej destynacji na swoje wakacje.


Wyspa oferuje wiele hoteli i apartamentów. Watro zwrócić uwagę, aby wybrać opcję nie zbyt daleko od centrum i od plaży. Niektóre obiekty są znacznie oddalone od tętniącego życia centrum i aby się do nich dostać trzeba podjechać autobusem lub brać taksówkę.




Co jeść w Hiszpanii?

Tematyce kulinarnej został poświęcony oddzielny post, który znajduje się w linku poniżej:



Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa to przepiękna wyspa i ma naprawdę wiele do zaoferowania dla odwiedzających. Jest to istny raj dla miłośników przyrody, pięknych krajobrazów i niezapomnianych widoków. 

Wulkan Pico del Teide 
To szczyt wulkaniczny a zarazem najwyżej wzniesiony punkt Hiszpanii, który liczy 3718 m n.p.m. Wulkan, jak i cała kaldera podlegają ochronie Parku Narodowego Teide. Do parku prowadzą drogi z południa i północy. Z racji, że publiczne autobusy kursują dość rzadko, lepszą opcją będzie przyjechać wynajętym samochodem, zwłaszcza w godzinach porannych. Przy dolnej stacji kolejki na wulkan znajduje się bezpłatny parking. Z tego miejsca można dostać się koleją linową na stację górną na wysokość 3555 m n.p.m. Na obszarze parku jest wiele szlaków, umożliwiających podziwianie bajecznego krajobrazu. Szczyt wulkanu prawie zawsze pokryty jest śniegiem. Wejście na sam wierzchołek wymaga specjalnego pozwolenia, które można bezpłatnie uzyskać na stronie internetowej Parku Narodowego. Niestety liczba wejść na godzinę jest ograniczona, a dokładną datę i godzinę wejścia należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Krążą też pogłoski, że kolejka często się psuje, i tak też stało się w dniu naszego przyjazdu, przez co mogliśmy nacieszyć się widokami tylko ze stacji dolnej. 







Wąwóz i wioska Masca
Do wioski Masca prowadzą kręte, górskie drogi. Położona jest w malowniczym wąwozie na terenie Parku Krajobrazowego Teno. Miejsce to nazywane jest Machu Picchu Teneryfy, wioska przez bardzo długi okres była odcięta od świata ze względu na jej położenie w masywie górskim Teno. Miejsce niezwykle urokliwe, idealne dla osób szukających ciszy i spokoju, o ile nie natrafimy na duże grupy wycieczkowe. Jeśli dysponujemy czasem koniecznie trzeba się pokusić o trekking wąwozem do zatoki Bahia de Masca z plażą z czarnym, wulkanicznym piaskiem. Z tego miejsca są dwie opcje powrotu. Pierwsza to tą samą drogą w górę, lub rejs łodzią do miejscowości Los Gigantes, podczas którego można zobaczyć delfiny. Na spokojne zejście trzeba przeznaczyć do 4 godzin. Ważne również aby mieć ze sobą zapas wody, coś do jedzenia i przede wszystkim wygodne obuwie trekkingowe! W miesiącach letnich warto pomyśleć o kremie z filtrem przeciwsłonecznym i o nakryciu głowy. 





Los Gigantes to ogromne klify, oblane wodami oceanu. Z portu w Puerto de Santiago można wypłynąć na wycieczkę statkiem i podziwiać je z zupełnie innej perspektywy. W oddali rozpościera się również widok na sąsiednią wyspę La Gomerę, na którą również jest opcja aby wybrać się na jednodniowe zwiedzanie. 




Garachico to niegdyś ważna pod kątem ekonomicznym portowa miejscowość, która została zalana lawą w 1706 roku, a Casa de los Molinos to dom będący pozostałością po katastrofie. Tę jakże tragiczną przeszłość miasta można poznać w lokalnym muzeum



W Icod de los Vinos rośnie Smocze Drzewo, będące symbolem wyspy. Drzewo uważa się za najstarszy tego typu okaz na świecie. Będąc w okolicy można podjechać zobaczyć, natomiast myślę, że samo w sobie nie jest na tyle wielką atrakcją, aby specjalnie się tam fatygować. 



Teneryfa to także świetna destynacja dla lubiących spędzać urlop aktywnie, uprawiając windsurfing, kitesurfing, jak i miłośników paralotni, czego i nam udało się doświadczyć. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować gwarantuję niezapomniane przeżycia. 




Wieczorem polecam wybrać się na małą wspinaczkę na pobliskie wzniesienia. Szampan o zachodzie słońca z widokiem na miasto i ocean to bardzo miła i w dodatku bezpłatna atrakcja. Przed wyjściem radzę sprawdzić, czy baterie w telefonach są wystarczająco naładowane, aby nie okazało się w środku nocy w trakcie zejścia zabraknie latarki, jak to miało miejsce w naszym przypadku ;) 


Więcej zdjęć z podróży na Teneryfę znajdziecie w linku poniżej:



Gdzie nie byliśmy a może warto?
Parki Rozrywki  
Będąc na tak pięknej wyspie zdecydowaliśmy się poświęcić czas atrakcjom stworzonym przez naturę. Nie mniej jednak wyspa zapewnia również innego rodzaju rozrywkę. Loro Park to kompleks parkowo – zoologiczny, ciekawa atrakcja szczególnie dla rodzin z dziećmi. Park zamieszkuje najwięcej gatunków papug na całym świecie, bowiem jest ich około 300 gatunków. Jungle Park to także miejsce, gdzie podziwiać można ponad 500 gatunków zwierząt. Z kolei Siam Park – oferuje liczne atrakcje wodne z wieloma zjeżdżalniami. Kolejne miejsce, będące rozrywką szczególnie dla najmłodszych. 

Z uwagi na ograniczony czas urlopu nie zwiedziliśmy wszystkiego. Zrezygnowaliśmy z polecanych często  miejscowości: Puerto de la Cruz, La Orotavy, La Laguny, jak też pominęliśmy samą stolicę Santa Cruz de Tenerife. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz